Okolica

O atrakcyjności Suwalszczyzny świadczą otaczające miasto liczne czyste jeziora, rzeki i lasy oraz panujący wokół zróżnicowany, malowniczy krajobraz.

Pięknymi miejscami w okolicy Suwałk są: Dowspuda z resztkami pałacu neogotyckiego, Sejny czyli renesansowo-barokowy zespól podominikański i okolice ze starymi dworkami i licznymi przykładami tradycyjnego budownictwa wiejskiego, jak również Puńsk - stolica polskich Litwinów z muzeum etnograficznym skansenem i żywymi wciąż tradycjami sztuki ludowej i folkloru oraz kuchni litewskiej.

Wigierski Park Narodowy położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, największego, zwartego kompleksu leśnego na Niżu Środkowoeuropejskim, który wraz z lasami na terytorium Litwy i Białorusi pokrywa obszar około 300 tysięcy hektarów. Park jest obszarem udostępnionym dla różnorodnych form turystyki. W tym celu wyznaczone i urządzone zostały szlaki lądowe o łącznej długości 190 km dla turystyki pieszej i rowerowej oraz wyznaczone jeziora i rzeki do uprawiania turystyki wodnej. Turystyka na szlakach turystycznych Parku może się odbywać przez cały rok od świtu do zmierzchu. Udostępnione wody WPN-u można zwiedzać kajakiem, łodzią wiosłową, żaglówką lub innym sprzętem pływającym bez silnika spalinowego. Akweny udostępnione do turystyki i wędkarstwa to jeziora: Wigry, Pierty, Omułówek, Mulaczysko, Czarne k. Bryzgla, Leszczewek, Postaw i rzeka Czarna Hańcza poniżej Wigier.

Brakuje atrakcji?

Napisz nam o tym!