Suwałki

Suwałki to ważny szlak tranzytowy z Berlina przez Warszawę do Sankt Petersburga oraz z Warszawy do Helsinek. Miejscowość ta leży na międzynarodowej drodze na Litwę o nazwie Via Baltica.

Do Suwałk prowadzą dogodne połączenia kolejowe i autobusowe co sprawia, że bez większego trudu można tu dojechać z Białegostoku, Warszawy, Olsztyna, a także z Kowna czy Wilna. W niedalekiej odległości znajdują się przejścia graniczne z Litwą, Białorusią i Obwodem Kaliningradzkim Rosji. W mieście krzyżują się linie kolejowe z Sokółki i z Litwy. Z Suwałk codziennie odjeżdża pociąg do litewskiej miejscowości Šeštokai, w której można przesiąść się na pociąg do Wilna. W najbliższym czasie będzie budowana kolej Rail Baltica, która ma łączyć Warszawę z Helsinkami. W mieście znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Suwalskiego.

W obrębie miasta znajduje się Zalew Arkadia z dużą plażą miejską. Jest to idealne miejsce do uprawiania turystyki, ze względu na niewielką odległość Wigierskiego Parku Narodowego oraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego na terenie którego znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce - Czarna Hańcza. Można tu uprawiać turystykę wodną (kajakarstwo czy żeglarstwo), pieszą oraz rowerową. Suwałki są atrakcyjne pod względem przyrodniczym - rezerwaty, pomniki przyrody, jeziora, parki, rzeki, lasy, w tym trzy puszcze. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego Andrzej Wajda kręcił "Pana Tadeusza", a Tadeusz Konwicki "Dolinę Issy", co świadczy o tym, że tereny te pokazują tradycyjny polski krajobraz.

W samym mieście warto zobaczyć ulicę Kościuszki z klasycystyczną zabudową, park Konstytucji 3 Maja, utrzymany w angielskim stylu, dom, w którym urodziła się i mieszkała Maria Konopnicka. Wszystkich przybywających drogą kolejową zauroczy zabytkowy dworzec kolejowy. Godnymi zobaczenia są też: zespół koszar rozciągających się wokół starej części miasta oraz XIX-wieczny browar.

Najważniejszymi zabytkami Suwałk są: zespół przyklasztorny Wigry, Kanał Augustowski - dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX w., czy też Wiadukty w Stańczykach - jedne z najwyższych w Polsce o ponad 200 metrowej długości wiadukty. W samym mieście warto zobaczyć ulicę Kościuszki z klasycystyczną zabudową, park Konstytucji 3 Maja, utrzymany w angielskim stylu, dom, w którym urodziła się i mieszkała Maria Konopnicka. Wszystkich przybywających drogą kolejową zauroczy zabytkowy dworzec kolejowy. Godnymi zobaczenia są też: zespół koszar rozciągających się wokół starej części miasta oraz XIX-wieczny browar.

W Suwałkach i okolicach istnieje bardzo szeroka baza noclegowa. W mieście znajduje się pięć hoteli oraz wiele pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, ośrodków wczasowych oraz kwater prywatnych. Jest tu wiele restauracji, pizzerii i barów, w których można dobrze zjeść, a także kawiarni i pubów, w których można spędzić miłe wieczory.

Witamy i zapraszamy do Suwałk!

Brakuje atrakcji?

Napisz nam o tym!